email tisk

2009-12-05 16:56:55 | zobrazeno: 11103x

V sobotu 21. 11. 2009 proběhl v prostorách školy sebeobrany COMITATUS další seminář z programu IMPROVIZOVANÝCH ZBRANÍ.
Akce nesla název SVÍTILNA A PARALYZUJÍCÍ SPREJ V OBRANĚ.
Jak napovídá název, tento seminář byl ovšem zaměřen na použití improvizovaných zbraní pouze ze dvou třetin, v té zbývající části byl věnován prostor obraným sprejům.
Důvodem byl fakt, že na našem trhu je k dostání několik modelů obraných sprejů od firmy

EURO SECURITY PRODUCT, které jsou vybaveny vysoce svítivou led diodou. Jedná se o model sprejové svítilny HURRICANE Flashlight a sprejové svítilny TORNADO.
Přestože hlavním zaměřením této akce bylo použití světla v obraně, nebylo možno opomenout tento zajímavý nápad v podobě spojení svítilny a obraného spreje.
V úvodu se účastníci seznámili s informacemi, které jim usnadní výběr budoucí svítilny.
Co se týče kapesních svítilen, dozvěděli se zde o jejich konstrukci, zdroji napájení, výkonech, ovládání spínačů… atd. Neboť ne každá svítilna je vhodná pro tento účel. Zatímco někdo si vystačí s kopií značkové svítilny zakoupenou na tržišti, jiný potřebuje svítilnu spolehlivější.
Pokud je cílem nošení svítilny pouze osvětlení zámku u dveří, nebo posvícení si na chodbě, na které zhaslo světlo nebo chybí žárovka, pak si opravdu se svítilnou nižší cenové hladiny vystačí. Většinou však zde bývá problém s kontakty, spínači a ostatními komponenty zajišťujícími bezchybnou funkci svítilny.
Počítá-li se ovšem s použitím svítilny v obraně, nemusí být takové svítilny vyhovující. Na našem trhu lze najít mnoho firem nabízejících kvalitní svítilny. Cenová hladina u nich bývá různá, od pár set korun až po několik tisíc korun. Zde byla možnost vyzkoušet si zapůjčenou sadu tří svítilen nabízenou firmou ESP a to modely HELIOS, BARRACUDA a TREX. Podrobnější informace se dozvíte v připravovaném testu těchto svítilen. Účastníci této akce měli možnost je porovnat s dvěma modely svítilen od firmy FENIX. Jednalo se o Fenix PD30 Premium R2 a Fenix L2D Premium Cree Q5 .
Další část byla zaměřena na způsoby a možnosti nošení svítilny jako předmět EDC (angl. Every Day Carry) pro každodenní nošení. Studenti si vyzkoušeli, jak a kde lze svítilnu nosit tak, aby byla vždy k dispozici. Ať už to bylo v kapse kalhot či v pouzdru na opasku, popřípadě kapsách svrchního oděvu. Důležitá ovšem byla okamžitá použitelnost a dostupnost.
Asi nejzajímavější částí pro účastníky byla praktická část použití světla v obraně. Zde bylo předvedeno, jak lze případného útočníka oslnit s následnou akcí. Ať již by to byl únik z místa napadení, tak různé varianty kontraofensivních akcí vůči útočníkovi, který nedával možnost úniku. Přičemž právě úniku z místa napadení byla věnována zvláštní pozornost, neboť smyslem tohoto programu improvizovaných zbraní, je přežít útok pokud možno bez úhony a nikoliv samotná konfrontace s útočníkem. Ovšem agresivita útočníků roste rok od roku více a proto je nutno v rámci tohoto programu připravovat účastníky na řešení takových situací pacifikací útočníka. V rámci toho zde byly procvičeny základní údery spolu s vhodným pohybem v prostoru. Vše bylo směřováno na využití malých kapesních svítilen. I když byli účastníci seznámeni s použitím svítilny jak větší, vhodné především pro služební účely nebo ochranu domova či uloženou v zavazadlovém prostoru automobilu, tak například malé klíčenkové svítilny.
Jak je to s oslněním útočníka se všichni zúčastnění mohli přesvědčit při simulovaných akcí v prostorách přiléhajících škole COMITATUS. Zde byly jak různé světelné podmínky, tak i různé typy prostorů. Díky této možnosti se všichni mohli na vlastí kůži, tedy spíš na vlastní oči, přesvědčit o tom jak někdy k oslnění stačí klíčenková svítilna a někdy naopak ani svítilna o velkém výkonu nemusí odvést požadovanou práci. Zde opět platí, že je nutno dobře znát přednosti i nedostatky svítilny, kterou se rozhodneme u sebe nosit.
Poté byla pauza na občerstvení a zároveň čas na prohlídku produktů firmy ESP.
Po občerstvení se pokračovalo v druhé části a tou bylo použití obraných sprejů v obraně. Nezbytnou součástí byla krátká přednáška o typech obraných sprejů, jejich účincích a nedostatcích. Zde bylo mnoho účastníků překvapeno, že neplatí všeobecně rozšířený názor:


„Na obranu mi stačí koupit si kasr a až mne bude někdo otravovat, tak mu ho nastříkám do obličeje“.


Nejeden účastník byl nemile překvapen, že nebyl bez přípravy schopen zasáhnout útočníka do obličeje, obzvláště pokud se jeden nebo oba pohybovali. Dalším nepříjemným zjištěním bylo vyvrácení fámy o okamžitém účinku obraných sprejů. Na základě dřívějšího praktického testu totiž bylo ověřeno, že útočník může být ještě nějakou dobu schopen akce, byť oslepen. Tato doba není přesně stanovitelná, neboť zde hraje roli mnoho faktorů. Odolnost útočníka dávka jakou byl zasažen, okolní podmínky, to vše se ve výsledku sčítá. Proto tomuto faktu byla věnována pozornost při taktice použití obraných sprejů. Nácvik byl samozřejmě prováděn se cvičnými verzemi obraných sprejů. Účastníci akce měli možnost vyzkoušet nejen cvičnou verzi sprejové svítilny TORNADO 63 ml, u které díky velkému obsahu pokud minuli, příliš nepoznali nedostatek případné dráždící látky, ale i cvičnou verzi sprejové svítilny HURRICANE Flashlight, která svým obsahem 15ml již nutila k zamyšlení nad nedostatkem případné dráždící látky v případě nezasáhnutí.
Poslední věcí byla obrana proti útočníkovi, který nás napadl obraným sprejem. Ač to zní paradoxně, nikdo nemůže vyloučit zneužití obraného spreje pro zneschopnění oběti při přepadení. Naopak uvědomění si takového rizika, na rozdíl od strkání hlavy do písku a nepřipouštění si takového problému, může napomoci jeho zvládnutí.
 

Související obrázky


tréninkové a ochranné pomůcky

 

představení tří svítilen ESP

 

teoretická část semináře

 

úchop svítilny

 

základní údery svítilnou

 

STOP pozice se svítilnou

 

použití velké svítilny

 

kontraúder velkou svítilnou

 

obrana pomocí velké svítilny

 

svítilna vs. neozbrojený útok

 

svítilna vs. neozbrojený útok 2

 

kontrola útočníka na zemi

 

přivolání policie

 

kombinace svítilny a teleskopu

 

teleskop a svítilna vs. nůž

 

teleskop a svítilna vs. nůž 2

 

batoh a svítilna vs teleskop

 

svítilna a notebook proti teleskopu 1

 

svítilna a notebook proti teleskopu 2

 

svítilna a časopis proti teleskopu

 

použití svítilny ve tmě

 

kombinace svítilna a obraný sprej

 

obraný sprej v akci

 

deeskalace konfliktu

 

obrana po oslepení obraným sprejem

 

použití obraného spreje na zemi

 

použití nácvik úderů po aplikaci obraného spreje