email tisk

2019-08-15 08:34:06 | zobrazeno: 1131x

 

SHILLELAGH

 

Shillelagh ("shi-ley-la“) je název tradiční irské hole nebo také hole z trnkového keře (blackthorn), která se v horní části rozšiřuje do hlavice.

 

Tato hůl, která je v různých délkách, se v Irsku používala hlavně jako zbraň. Původ této hole je patrně z doby 17.-18. století, kdy v Irsku probíhaly velmi intenzivní boje mezi jednotlivými politickými stranami. A trnkové dřevo bylo již tehdy jednoduše dostupné ve velkém množství a navíc se vyznačuje vysokou tuhostí a tvrdostí.

V 19. století již patřila shillelagh ve formě vycházkové hole k běžné výbavě irského gentlemana a většina sporů se fakticky až do moderní doby řešily právě touto holí.

Dokonce gangy irských imigrantů v Americe a Kanadě používaly shillelagh jako zbraň k vyřizování svých sporů (viz například film Gangy New Yorku v hlavní roli s Leonardem di Caprio)

 

VÝROBA

Tradičně se mírně opracovaná větev z trnkového keře (ponechají se pupence) polije roztokem z másla a whisky a následně se nechá vyudit nad ohněm. Právě díky tomu dostane svůj lesklý a tmavý povrch a samozřejmě i nezaměnitelnou vůni. Někdy se shillelagh právě díky tomu přezdívá Whiskey stick“ (Whisky hůl).

 

DRUHY

Edxistuje několik druhů shillelagh, buď jako vycházková hůl o délce přibližně 100 cm, anebo čistě jako zbraň, která je většinou středně dlouhá, ale existují i krátké verze, kterým se říká prostě „palice“, a nebo „bata“.

Související obrázky

The shillelagh

The shillelagh

 
shillelagh

shillelagh