email tisk

2009-10-09 15:51:31 | zobrazeno: 7001x


Nože Comitatus

V průběhu fungování výuky obrany a boje nožem, v rámci školy sebeobrany COMITATUS vznikla potřeba několika konstrukčních typů krátké chladné zbraně. A to tlačné dýky, dvou typů nože a dýky .
 

Comitatus I.


 

 

 

 

Druh nože: Tlačná dýka
Délka čepele: 103 mm
Délka rukojeti: 55 x 68 mm
Celková délka: 166 mm
Šířka čepele: 26 mm
Materiál čepele: AK-5
Materiál rukojeti: AK-5, střenky z pryže

Tlačná dýka je navržena tak,aby odpovídala nárokům na krátkou chladnou pro sebeobranu. Model je v základní verzi opatřen černými gumovými střenkami, ale dýku je možno vybavit i střenkami z jiného materiálu (dle požadavku uživatele). Krátkou chladnou zbraň této konstrukce je snadné aplikovat v sebeobraně. Comitatus I. bude proto zcela jistě vyhovovat ženám, ale nejen jim. Ukázala se jako vhodná i pro praktikanty bojových umění beze zbraně, neb techniky s ní lze velmi dobře zakomponovat do jejich technického repertoáru. Ve prospěch této konstrukce hovoří i fakt, že s ní lze provést prakticky nejsilnější bodnou techniku. Upozorňuji všechny, že zvýšení účinku a efektivity při obraně získáte po konzultaci ve školách boje nožem, které s tímto typem krátké chladné zbraně cvičí.
 

Comitatus II.


 

 

 

Druh nože: bojový pevný nůž
Délka čepele: 130 mm
Délka rukojeti: 115 mm
Celková délka: 245 mm
Šířka čepele: 28 mm
Materiál čepele: AK-5
Materiál rukojeti: AK-5, střenky z pryže

Tento nůž byl navržen, aby přes svou jednoduchou a neokázalou konstrukci vyhovoval co možná nejširšímu spektru praktikantů boje nožem. Především však, aby splňoval požadavky pro využití tohoto nože v obraně. To se projevilo kupříkladu na čepeli, jež má středový hrot. Důvodem je přesnější provádění bodných technik a snadnější pronikání čepele. Dále je čepel vybavena dvěma ostřími, přičemž druhé tzv, "falešné ostří" je dostatečně dlouhé, aby bylo funkční, nikoliv však příliš dlouhé, takže při případném sklouznutí palce ze záštity nedojde k poranění ruky. Hlavní ostří má bříško tvarované tak, aby umožnilo provedení kvalitního řezu či seku. Hřbetní část čepele je vybavena původně z iniciativy nožíře zdobnými zářezy, které se v průběhu testování ovšem ukázaly velmi vhodné pro preciznější práci s nožem. Záštita je prostá bez zbytečných ozdob. Rukojeť je integrální součástí nože, čímž je dosažena maximální konstrukční pevnost. Dále je rukojeť na spodní straně vybavena vybráním pro ukazovák. To umožňuje pevnější úchop nože a neomezuje volnost a variabilitu úchopu. Toho totiž nelze dosáhnout u rukojeti s vybráním pro všechny prsty. Celá rukojeť je ohnutá dolů od osy nože. Je tím umožněn pohodlnější úchop nejen při bodných technikách, ale i u technik řezných a sečných. Díky této konstrukci je energie lépe převedena na čepel. Rukojeť je opatřena gumovou střenkou a na konci má otvor pro provlečení pojistného lanka. Místo gumových střenek, je možno rukojeť nože osadit střenkami z jiných materiálů. Pro účely praktického využití však doporučuji používat střenky gumové.
 

Comitatus III.


 

 

 

Druh nože: bojový pevný nůž
Délka čepele: 125 mm
Délka rukojeti: 120 mm
Celková délka: 245 mm
Šířka čepele: 28 mm
Materiál čepele: AK-5
Materiál rukojeti: AK-5, střenky z pryže

Tato dýka byla konstrukčně navržena tak, aby vyhovovala požadavkům ozbrojené obrany. Čepel je samozřejmě středohrotá a má oboustranné ostří po celé délce čepele. U záštity čepel přechází v ricasso, což má za následek nižší náchylnost ke zlomení čepele právě v kritické oblasti přechodu čepele a záštity. Vyšší konstrukční pevnost je způsobena i tím, že celá dýka je tzv. integrální. Jedná se o model vyrobený z jednoho kusu oceli. Záštita vystupuje na obě strany a v plynulém obloučku přechází v rukojeť, tím umožňuje pohodlný a bezpečný šavlový úchop bez nebezpečí poranění palce. Rukojeť je ohnuta směrem dolu od osy dýky, čímž umožňuje lepší a pohodlnější úchop pro většinu bodných technik. Pro zabránění vyklouznutí z ruky je rukojeť ke konci rozšířena.Na záštitě je nanýtováno kování, jenž je v základní verzi bez ozdob, ovšem na přání uživatele může být opatřeno rytinou dle předlohy. Kování záštity přechází ve střenku, která je u základní verze z černé pryže, ta je pro účely praktického použití nejvhodnější, ovšem podle přání a požadavku může být použit jakýkoliv dostupný materiál. Konec rukojeti je pak opatřen otvorem pro provlečení pojistného lanka.
 

Comitatus IV.


 

  

 

Druh nože: bojový pevný nůž
Délka čepele: 130 mm
Délka rukojeti: 95 x 38
Celková délka: 225 mm
Šířka čepele: 30 mm
Materiál čepele: AK-5
Materiál rukojeti: AK-5, střenky z pryže

Jde o model nože inspirovaný modelem Desperado od firmy Cold Steel. Původní firemní model má však několik kostrukčních odlišností. Jedná se o zubaté ostří, jenž sice prořízne skoro vše, je však náročnější na údržbu a nevyhovuje i z jiných hledisek. Dále má původní model zdvižený hrot, což způsobuje potíže při provádění některých technik. V neposlední řadě pak střenku původního modelu tvoří pryžový ořech na kovovém trnu. U modelu Comitatus IV. zůstal z původního modelu zachován pouze hrubý obrys. To znamená tvar čepele ve tvaru tzv. volského jazyku (pro jeho velmi dobré řezné vlastnosti). Ovšem oproti původnímu modelu je Comitatus IV. opatřen druhým tzv. falešným ostřím, díky němuž se zvyšuje šíře jeho použití a zároveň je odstraněn problém se zdvihnutým hrotem. Ostřejší obrys čepele celkově vytváří dojem jednoduchosti a prostoty. Rukojeť narozdíl od Desperada je integrální součástí nože tak jak je tomu u modelůComitatus I.-III. Díky tomu snese nůž celkově větší zátěž v oblasti přechodu čepele v rukojeť. Ta je pak opatřena střenkami z černé pryže. Konec rukojeti je vybaven otvorem pro provlečení pojistného lanka.
 

Související obrázky